Rozbudowa kaplicy

Postępy

Pewnego dnia, podczas codziennych rozważań na temat budowy kaplicy, Siostry Benedyktynki wpadły na pomysł stworzenie strony internetowej, dzięki której przyjaciele i darczyńcy będą mogli śledzić postępy w budowie Kaplicy.
Pomagam
14
czerwca 2016

Dziś odbyło się poświęcenie kaplicy pw. Niepokalanego Serca Maryi przy „Tęczowym Domu” w Ełku. Podczas uroczystości został wmurowany kamień węgielny pochodzący z fundamentów  domu rodzinnego św. Benedykta i św. Scholastyki w Nursji, poświęcony przez Ojca Św. Jana Pawła II 10 października 2001r. Wbudowania kamienia, poświęcenia kaplicy i drogi krzyżowej dokonał J.E. ks. Bp Romuald Kamiński.

Były to chwile niezwykle ważne dla nas, dlatego z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz obecnym gościom za wspólną modlitwę i czas poświęcony na spotkanie z nami i naszą wspólnotą.

Po mszy świętej odbył się poczęstunek, na którym zgromadzili się zaproszeni przez nas goście. Uwiecznieniem przyjęcia był tort w kształcie kaplicy.

Zobacz zdjęcia »
13
czerwca 2016

Już jutro (14 czerwca) wielkie wydarzenie – konsekracja naszej kaplicy. Od samego rana trwają ostatnie przygotowania.  Z niecierpliwością czekamy na ten ważny i długo wyczekiwany moment.

Zobacz zdjęcia »
6
czerwca 2016

Freski na ścianach już gotowe! Pięknie zdobią naszą kaplicę.

Zobacz zdjęcia »
2
czerwca 2016

Przez ostatni tydzień we wnętrzu kaplicy powstaje ślicznie dzieło malarskie. Pani graficzka Monika Frątczak – Rodak zaprojektowała i wykonała fresk na ścianie ołtarzowej oraz nad wejściem do kaplicy. Artystka ozdobiła również podstawę Rzeźby Dzieciątka Jezus.

Zobacz zdjęcia »
20
maja 2016

Prace przy elewacji kaplicy zostały zakończone. Teraz z zewnątrz budynek wygląda pięknie i szykownie.

Zobacz zdjęcia »
12
maja 2016

Od kilku dni trwają prace remontowe elewacji kaplicy. Budynek z dnia na dzień zyskuje coraz bardziej estetyczny wygląd.

Zobacz zdjęcia »
19
kwietnia 2016

Nareszcie dojechały do nas rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej. Nasi pracownicy ostrożnie umieścili na ścianach każdą ze stacji. Kaplica zyskała bardziej sakralny charakter.

Zobacz zdjęcia »
9
kwietnia 2016

W sobotnie popołudnie pan Marian Preiss zamontował wykonane w swojej pracowni tabernakulum w kształcie bochenka chleba. Światło, które wydobywa się z jego wnętrza przypomina o prawdziwej obecności Jezusa. W niedzielę ks. Dariusz Zalewski dokonał poświęcenia i przeniósł Najświętszy Sakrament do nowego „domu”.

Zobacz zdjęcia »
29
marca 2016

Wielkanocnie przystrojona Kaplica wygląda bardzo wiosennie i świątecznie.

Zobacz zdjęcia »
22
marca 2016

Okna w kaplicy nareszcie zyskały kolorowe witraże, które zostały specjalnie zaprojektowane przez znaną graficzkę p. Monikę Frątczak – Rodak. Dzięki kolorowym malunkom kaplica otrzymała nowy wygląd. Szczególnym witrażem wpadającym w oko zaraz po wejściu do kaplicy jest witraż nad ukrzyżowanym Panem Jezusem – drzewo krzyża.

Zobacz zdjęcia »
7
marca 2016

Ołtarz, który do tej pory stał w kaplicy został dziś wymieniony na nowy, we wnętrzu którego umieszczone zostały relikwie świętych. Nowy ołtarz został specjalnie zaprojektowany i dostosowany do wnętrza i wystroju Kaplicy.

Zobacz zdjęcia »
3
marca 2016

Rekolekcje Wielkopostne to czas przygotowań do Zmartwychwstania Pana Jezusa. Czas tych  przygotowań mogliśmy już przeżyć w naszej kaplicy. Specjalnie zaprojektowane wnętrze pozwala spokojnie poruszać się szczególnie dzieciom na wózkach oraz w pełni uczestniczyć w Mszach Świętych.

Zobacz zdjęcia »
17
lutego 2016

Po raz pierwszy mieszkańcy Tęczowego Domu mogli uczestniczyć w Drodze Krzyżowej w odnowionej kaplicy.

Zobacz zdjęcia »
12
lutego 2016

Tego dnia do Kaplicy przyjechały figury Matki Bożej oraz Pana Jezusa. Figury stanęły po obu stronach ołtarza w specjalnie przygotowanych  do tego miejscach.

Zobacz zdjęcia »
11
listopada 2015

Po raz pierwszy w naszej odnowionej Kaplicy odbyły się rekolekcje adwentowe. Ksiądz rekolekcjonista Krystian Ostrowski był zachwycony pięknie wyglądającym Domem Bożym.

Pierwszego dnia rekolekcji dotarła do nas figura Matki Bożej opiekującej się wszystkimi dziećmi na świecie. Pod jej płaszczem schronienie znajdzie każde dziecko proszące Matkę Boską o pomoc.

Zobacz zdjęcia »
8
października 2015

W kaplicy zamontowano ławki, więc mieszkańcy Tęczowego Domu w pełni mogą z niej korzystać. Październik jest miesiącem Maryi, dlatego nasz pierwszy wspólny różaniec w kaplicy powierzyliśmy Matce Boskiej w podzięce za pomoc w budowie kaplicy.

Zobacz zdjęcia »
30
czerwca 2015

Wnętrze kaplicy zyskało już wygładzone ściany, pomalowane w subtelnych kolorach. W sufitach zamocowano żyrandole, które szczególnie wieczorem pięknie oświetlają każdy detal kaplicy.

Teraz nie straszna nam już zima czy upał. Kaplica zyskała ogrzewanie i klimatyzację.

Zobacz zdjęcia »
8
maja 2015

Po prawie rocznej przerwie w budowie kaplicy ruszamy z pełną werwą, a mianowicie dotarła do nas wreszcie podłoga. Pięknie położone płytki z granitu oddają sakralny klimat kaplicy.

Zobacz zdjęcia »
15
maja 2014

Wiosenna, słoneczna, majowa pogoda pozwoliła nam na ocieplenie dachu kaplicy od wewnątrz.

Zobacz zdjęcia »
12
czerwca 2013

Schody prowadzące do planowanych pomieszczeń, sal w podziemiu kaplicy już gotowe.

Zobacz zdjęcia »
16
maja 2013

Gdy kaplica jest już zaopatrzona w okna, a ocieplanie jednej strony budynku dobiega końca, można uzupełnić zewnętrzny wygląd budynku i wstawić parapety. Aby nie zaistniał chaos w wyglądzie budowli, parapety wykonane są z identycznej blachy, jaka została położona na dachu kaplicy.

Zobacz zdjęcia »
6
maja 2013

Początek maja to zarazem początek ocieplania budynku kaplicy. Płyty termoizolazyjne, zaprawa, materiały uszczelniające to tylko część materiałów używanych przy owych pracach. Płyty ułożone rzędami, od góry do dołu zostały na koniec dokładnie zagruntowane.

Zobacz zdjęcia »
30
kwietnia 2013

Kaplica coraz bardziej nabiera pożądanego wyglądu. Dziś zyskała okna. Teraz nie straszna już jej żadna ulewa.

Zobacz zdjęcia »
25
kwietnia 2013

Tego dnia wykuwano na nowo otwór od frontowej strony. W przyszłości umieszczony będzie tam witraż zdobiący kaplicę od strony ulicy.

Zobacz zdjęcia »
23
kwietnia 2013

Do tej pory,w czasie remontu, wejście do kaplicy imitowała drabina, od dziś możemy bezpiecznie wchodzić po schodach.

Zobacz zdjęcia »
16
kwietnia 2013

Jeden etap za nami – mianowicie dach został już w całości pokryty blachą. Jednak po tak kapryśnej pogodzie podłoga kaplicy skuta była grubym lodem. Najpierw trzeba było skuć owy lód, dopiero wtedy robotnicy mogli ponownie ruszyć z pracą.

Zobacz zdjęcia »
5
kwietnia 2012

Jest! Nareszcie! Na dachu kaplicy stanęła długo wyczekiwana wieża wraz z krzyżem. Mimo śnieżnej i nieprzyjemnej pogody wieżyczka bez żadnych przeszkód stanęła na dachu kaplicy. Krzyż był uwieńczeniem budowy i krycia miedzianą blachą dachu kaplicy.

Sam krzyż, przed dotarciem na miejsce, ma już swoją historię. Tutaj możesz przeczytać ową „Historię pewnego krzyża

Zobacz zdjęcia »
28
marca 2013

Dziś dostarczono drewnianą wieżyczkę, którą będzie pokryta i zabezpieczona miedzianą blachą.

Zobacz zdjęcia »
25
marca 2013

Przed pokryciem całkowicie dachu blachą konieczne było zamontowanie cokołu na którym w przyszłości stać będzie wieżyczka z krzyżem.

Zobacz zdjęcia »
22
marca 2013

Mimo mrozu i śniegu rozpoczęto wykańczanie dachu kaplicy. Początkowo pracownicy zajęli się rynnami. Następnie cały dach, kawałek po kawałeczku, został pokryty miedzianą blachą.

Zobacz zdjęcia »
Listopad 2012 - Luty 2013

Śnieg, mróz,jak to bywa o tej porze roku, troszkę spowolniły pracę budowlane. W tym okresie kaplica zyskała dach, który w przyszłości zostanie pokryty miedzianą blachą. Zostały również dokończone wszelakie prace wewnątrz budynku.

Zobacz zdjęcia »
Lipiec - Październik 2012

Pora letnia umożliwiła nam szybkie wyburzenie starych murów. Nie jednemu z nas w momencie rozbiórki starych murów kaplicy, łza w oku się zakręciła. Jednak w niedługim czasie zobaczyliśmy nowe mury i większą przestrzeń kaplicy. Oczami wyobraźni już widzimy efekt końcowy budowy.

Zobacz zdjęcia »
Czerwiec 2012

Czas rozpocząć pracę nad rozbiórką kaplicy. Większość czynności zrobiliśmy sami. Gdy pojawiła się tablica informacyjna o budowie kaplicy wejście na budowę ma tylko ekipa budowlana.

Zobacz zdjęcia »
Początek czerwca 2012

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót budowlanych uczestniczyliśmy w ostatniej „pożegnalnej” mszy świętej w starej kaplicy. Modliliśmy się za pomyślne i efektywne prace przy rozbudowie wymarzonej kaplicy

Zobacz zdjęcia »

Darowizna na rzecz naszej TĘCZOWEJ FUNDACJI